Rainbow Warrior III - legendarny statek Greenpeace
Międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace powstała 1971 roku w kanadyjskim Vancouver. W Polsce działa od 2004 roku. Statek "Rainbow Warrior III" to jeden z trzech statków floty Greenpeace (pozostałe dwa to "Arctic Sunrise" i "Esperanza"). "Tęczowy Wojownik" o długości 58 metrów jest jednostką żaglowo-motorową określany jest przez organizację Greenpeace jako jej statek flagowy. Ciekawostką jest fakt, że zazwyczaj jednostką flagową jest największa we flocie danego armatora czy państwa, a taką "Tęczowy Wojownik" nie jest.
Następca jednego z najbardziej znanych na świecie statków zbudowany został częściowo w Gdańsku. W nieistniejącej już stoczni Maritim 10 lipca 2010 roku odbyło się uroczyste położenie stępki pod nową jednostkę o nazwie "Rainbow Warrior" ("Tęczowy Wojownik"). Data oczywiście nie była przypadkowa, uroczystość odbyła się w 25 rocznicę zatopienia pierwszego "Wojownika Tęczy" w Nowej Zelandii przez agentów francuskich służb specjalnych. W gdańskiej stoczni powstał częściowo wyposażony kadłub nowej jednostki. Następnie przetransportowany został on w celu dokończenia wyposażenia do stoczni Fassmer w Bremerhaven, która była stocznią wyposażającą i głównym kontraktującym budowy statku.
Nowy "Tęczowy Wojownik" ma długość 58 metrów i jest jednostką żaglowo-motorową o wyporności 800 ton. Poszycie kadłuba wykonano z cienkich blach. Napęd spalinowo-elektryczny o niskiej emisji dwutlenku węgla zapewnia niewielkie zużycie paliwa. Ciepło emitowane przez jednostkę napędową służy m.in. do podgrzewania wody i kabin liczącej 32 osoby załogi. Silnik jest wykorzystywany tylko w czasie niesprzyjającej pogody, napęd zapewniają żagle o powierzchni ponad 1200 m kw. na masztach wznoszących się aż 54 metry ponad poziom wody. Prędkość maksymalna statku wynosi 15 węzłów.
Budowa statku kosztowała ok. 23 milionów euro.