Gorący ziemniak II...alarm DISTRESS DSC MF
Osobom, śledzącym Kanał 16, poniższy temat wyda się znajomy, ponieważ postępowanie radiooperatora jest właściwie takie samo, jak w przypadku alarmowania DISTRESS w zkresie VHF.
Operatorzy radiostacji po odbiorze alarmowania w niebezpieczeństwie w zakresie MF powinni czekać przez około 5 min. przed podjęciem dalszego działania. Dlaczego? Wynika to wprost z Regulaminu Radiokomunikacyjnego oraz charakterystyki pracy DSC, które wysyła powtórne alarmowanie co około 3,5-4,5 min.
Alarmowanie DSC MF, czyli w zakresie fal średnich jest wysyałane na częstotliwości DSC 2187,5 kHz. Z kolei częstotliwością służącą do dalszej korespondencji w niebezpieczeństwie jest 2182kHz.
Bezwględne pierwszeństwo w potwierdzaniu alamowania za pomocą DSC ma tylko stacja nadbrzeżna (CRS). Jeśli stacja potwierdzi, wtedy DSC jednostki alarmującej przestanie wysyłać powtórne alarmowanie i powinna rozpocząć się akcja koordynacyjna i SAR.
Jeśli stacja brzegowa nie potwierdzi alarmowania, wtedy operator w zakresie MF może nadać radiotelefoniczne potwierdzenie odebrania alarmowania do stacji zagrożonej oraz poinformować o tym najbliższą stację nadbrzeżną lub bezpośrednio MRCC. Odbywa się to na fonii na częstotliwości 2182 kHz.
W żadnym wypadku nie wolno nam nadać pośredniego alarmowania za pomocą DSC.