Węzeł kapitański
AKADEMIA PANA SUPEŁKA cz.14
AKADEMIA PANA SUPEŁKA:
Wiosna w pełni, a co za tym idzie? Można zacząć łapać wiatr w żagle. Ale oczywiście Pan Supełek nie zapomina o swoich podopiecznych i po raz kolejny, chce Wam przedstawić węzeł z naszej rodzinki pętli mnożnych: WĘZEŁ KAPITAŃSKI.
Tak, tak, kapitański, ponieważ każdy chce, choć trochę poczuć się jak kapitan. Może nie wszystkim jest to dane, ale za to przynajmniej nauczymy się wiązać węzeł o jakże przyjemnie brzmiącej nazwie :)
Aby wykonać węzeł kapitański, nie trzeba posiadać nadludzkich zdolności. Ponieważ jest on bardzo łatwy w wykonaniu. Tak samo łatwe wykonanie, jak jego rozwiązanie. Dlatego też trzeba pamiętać, aby obie pętle były jednocześnie obciążane.Niedostosowanie się do tej informacji, przy wybieraniu lin biegowych (przy pustych węzłach) nasz węzeł się rozwiąże.
Najczęściej stosujemy go, gdy chcemy mieć dwie pętle zaciskające się, na dowolnie wybranej części liny biegowej. W momencie kiedy chcemy umocować linę z dwiema pętlami (na palu lub innym przedmiocie), do których będziemy przywiązywać liny pracujące.